Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego Uniwersytet Szczeciński Miasto Szczecin

Tournee kolędowe 2009 (Niemcy, Francja, Belgia)

W pierwszym tygodniu grudnia 2009 roku Chór Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego odbył swoje pierwsze zagraniczne tournee, koncertując w Belgii, Francji i Niemczech.

Zespół wyjechał ze Szczecina 1 grudnia i ruszył w drogę autokarem specjalnie na tę okazję oklejonym materiałami promocyjnymi Miasta Szczecina, tj. logotypem "Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016". Logo to budziło duże zainteresowanie przypadkowo spotkanych osób, a sami chórzyści, w trakcie postojów wielokrotnie byli pytani o znaczenie eksponowanego logotypu i swoje pochodzenie.

Autokar Następnego dnia, Chór WNEiZ US pod dyrekcją dra Tadeusza Buczkowskiego, miał swój pierwszy zaplanowany koncert. Zespół miał przyjemność promować swoją uczelnię śpiewając w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Występ chórzystów ze Szczecina podziwiali najbardziej znani polscy Posłowie do Parlamentu Europejskiego między innymi, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski, Jarosław Kalinowski, Janusz Wojciechowski oraz prof. Bogusław Liberadzki. Oprócz polskich osobistości, kolęd w wykonaniu Chóru WNEiZ US miała okazję wysłuchać także liczna grupa zebranych gości, nie tylko z Polski. Dodatkowo w trakcie koncertu widownia powiększała się o osoby przechodzące niedaleko Sali Yehudi Menuhin, w której odbywał się koncert. Na zakończenie wizyty, chór zaśpiewał wraz z posłem Cymańskim, polskie kolędy - w głównym holu budynku Parlamentu Europejskiego. Ten spontanicznych występ przykuł uwagę kilkuset pracowników tego gmachu, którzy na chwilę oderwani od pracy słuchali wspólnych wykonań chóru i posła Cymańskiego. Zespół bardzo wyraźnie zaznaczył swoją obecność w Parlamencie Europejskim, a dodatkowo stawiając obok siebie dwa rollupy, jeden wydziałowy, drugi chóru, oraz dystrybuując swoje płyty, tym skuteczniej promował swój wydział.

Z Tadeuszem CymańskimWieczorem po koncercie w Brukseli, zespół pojechał do Paryża. Kolejny dzień, tj. 3 grudnia chórzyści poświęcili na zwiedzanie stolicy Francji. Przy okazji wizytowania zabytkowych świątyń zespół dał kilka spontanicznych, nieoficjalnych koncertów. Polskie kolędy rozbrzmiewały między innymi w Kościele św. Magdaleny, ulokowanej na północ od Placu Concorde. Śpiew chóru ze Szczecina wzbudzał duże zainteresowanie wśród odwiedzających te miejsca turystów z całego świata, którzy niejednokrotnie pytali chórzystów o pochodzenie. W odpowiedzi chórzyści mówili, że reprezentują Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Następnego dnia tj. 4 grudnia odbył się drugi zaplanowany koncert zespołu. Został on zorganizowany w Polskim Kościele Wniebowzięcia NMP w Paryżu. Chórzystom ze Szczecina przysłuchiwała się tam około dwustu osobowa grupa wzruszonej Paryskiej Polonii. Prezentując polskie kolędy w takim miejscu, zespół wzbudził wielkie zainteresowanie a jego płyty cieszyły się wielką popularnością. W trakcie występu, w wejściu do kościoła ustawiono rollupy wydziału i chóru.

Kolejnego dnia, 5 grudnia zespół wyjechał do Niemiec. Po drodze zatrzymał się we Francuskim Reims. Zwiedzając tamtejszą katedrę chórzyści po raz kolejny zaznaczyli swoją obecność ponownie dając spontaniczny koncert dla spotkanych turystów. Tak, jak poprzednio i tym razem zaskoczona publiczność wypytywała członków chóru o pochodzenie. Wieczorem zespół dotarł do ostatniego punktu na trasie europejskiej trasy koncertowej Chóru WNEiZ US, czyli do miejscowości Schifferstadt na południowym zachodzie Niemiec.

Notre Dame w Paryżu Następnego dnia, w niedzielę 6 grudnia, zespół zwiedził katedrę w pobliskim Speyer. Jest to największa romańska katedra w Europie. W jej najstarszej części, grocie zbudowanej w XI wieku pochowani zostali Cesarze Rzymscy Narodu Niemieckiego. To właśnie w tym miejscu chór po raz kolejny spontanicznie zaprezentował swoje umiejętności śpiewacze przykuwając uwagę turystów. Tym sposobem kolejna grupa przypadkowo spotkanych ludzi dowiedziała się o Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Wieczorem tego samego dnia, odbył się trzeci, ostatni już zaplanowany koncert Chóru WNEiZ US. Zorganizowano go w kościele w Schifferstadt. Na koncert ten przyszło około pół tysiąca mieszkańców regionu. Przed występem przedstawiciele miejscowej społeczności podkreślali związki Miasta Schifferstadt z Miastem Szczecin, oraz wieloletnią przyjaźń chórów z obu tych grodów. I tym razem w trakcie występu, w wejściu do kościoła ustawiono rollupy wydziału i chóru. Występ zespołu został bardzo entuzjastycznie przyjęty, a niemiecka publiczność również była bardzo zainteresowana płytami Chóru WNEiZ. Po wysłuchaniu polskich kolęd, niemieccy chórzyści zaprosili swoich polskich gości na uroczystą kolację. W jej trakcie oba zespoły prezentowały swoją kulturę narodową śpiewając na przemian utwory z kręgu muzyki ludowej. Na zakończenie chóry niemiecki i polski wspólnie wykonały dawny Hymn Polski - Gaude Mater Polonia, pod dyrekcją opiekuna muzycznego gospodarzy Pana Wolfganga Panzera. Następnego dnia rano, Chór WNEiZ wyruszył w drogę powrotną do Szczecina.

Wieża EifflaW ciągu tygodniowego wyjazdu zespół dał 3 oficjalne zaplanowane wcześniej pełne koncerty, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Paryżu i Schifferstadt, a także kilka krótszych spontanicznych występów w Paryskich kościołach, oraz katedrach w Reims we Francji i Speyer w Niemczech. To tournee skutecznie przyczyniło się do promocji polskiej kultury, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Miasta Szczecina.

Zachęcamy do oglądania zdjęć ze wspomnianego wyjazdu, które znajdziecie w naszej Galerii.

Share