Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego Uniwersytet Szczeciński Miasto Szczecin

Tournee kolędowe 2010 (Niemcy, Francja, Szwajcaria)

W dniach 6-14 grudnia 2010 roku Chór Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego odbył drugie w swej historii europejskie tournee kolędowe. Występując dla publiczności w Belgii, Niemczech, Szwajcarii oraz w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, rozśpiewani ekonomiści z wydziału przy ulicy Mickiewicza, promowali Miasto Szczecin, a także swoją uczelnię - Uniwersytet Szczeciński.


Chórzyści Pierwszy z koncertów odbył się w kościele polskim w Antwerpii. Wśród zgromadzonej na tym występie publiczności, dominowali Polacy mieszkający w tym mieście, ale nie brakowało również przybyłych z tej okazji rodaków z całej Belgii. Chór WNEiZ, śpiewając tradycyjne polskie kolędy, zdobył serca tego szacownego grona. Bożonarodzeniowy repertuar w tym pięknym czasie zakończenia adwentu, melodie tak doskonale znane z utęsknionych polskich świąt, były powodem wielkiego wzruszenia publiczności. Przedstawiciele tamtejszej polonii podkreślali, że dzięki młodym chórzystom ze Szczecina, mogli choć przez chwilę poczuć atmosferę tych radosnych, rodzinnych świąt jakie zapamiętali ze swego dzieciństwa. Byli bardzo zadowoleni, że zaprezentowano, to co w naszej tradycji bożonarodzeniowej najpiękniejsze, czyli właśnie kolędy. Słuchacze tego koncertu zaznaczali również, że są bardzo szczęśliwi z tego powodu, że zespół z Polski, wykonuje ten repertuar w taki sposób, że ogarnia ich duma.

Kolejny z występów zorganizowany został przez polsko-niemiecką organizację współpracy kulturalnej w Saarbrücken. Ten występ miał być szczególnym wyzwaniem dla chórzystów, ponieważ publiczność w dużej mierze miała składać się z zawodowych muzyków. Tym większa była satysfakcja rozśpiewanych ekonomistów, gdy niemal po każdym utworze publiczność krzyczała gromkie Brawo, a na zakończenie koncertu domagała się jeszcze wielu bisów. Na koncercie tym nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz, dlatego zadowolenie z dobrze spełnionej misji promocji Szczecina było tym większe.

StrasburgTrzecim krajem, który odwiedził Chór WNEiZ była Szwajcaria. Zespół miał przyjemność śpiewać w przepięknej stolicy tego kraju, Bernie. Chórzyści oczarowani niezwykłym urokiem tego miasta odwdzięczyli mu się najlepiej jak potrafili, czyli swoim muzycznym występem. W ciągu dwóch dni pobytu w Szwajcarii rozśpiewani ekonomiści mieli okazję zaśpiewać trzy koncerty. Piękno polskich kolęd okazało się być tak wielkie, że nie oparła mu się nawet stateczna natura Szwajcarów, którzy na co dzień mają w zwyczaju nie okazywać swoich emocji. Artystyczne dokonania śpiewaków ze Szczecina przełamały tę barierę. W długich rozmowach po występach miejscowa publiczność podkreślała niezwykłe piękno polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Dziękowali za tak wyjątkowy koncert w tym świątecznym okresie oraz prosili o podobne występy w kolejnych latach. Ksiądz Wiesław Regliński, który jest proboszczem tamtejszej parafii katolickiej, wyraził swoją refleksję, że jeśli członkowie chóru są tak samo dobrymi ekonomistami, jak śpiewakami, to on przestaje martwić się o przyszłość polskiej gospodarki.

Zabytki Mechelen Ostatnim przystankiem na trasie tegorocznego tournee był Strasburg. W mieście tym zespół miał przyjemność promować swoje miasto i uczelnię śpiewając w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Występ chórzystów ze Szczecina podziwiali Posłowie do Europarlamentu, a oprócz nich, kolęd w wykonaniu Chóru WNEiZ miała okazję wysłuchać także liczna grupa zebranych gości, nie tylko z Polski. Dodatkowo w trakcie koncertu widownia powiększała się o osoby przechodzące niedaleko holu, w którym odbywał się koncert. Po zakończonym koncercie, chórzyści mieli okazję zwiedzić budynek parlamentu, a także wejść na salę obrad, by przysłuchiwać się pracom Europarlamentu prowadzonym przez Pana Przewodniczącego prof. Jerzego Buzka. Na zakończenie wizyty, chór zaśpiewał - wraz z posłem Cymańskim - polskie kolędy na dziedzińcu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Ten spontanicznych występ przykuł uwagę kilkuset pracowników tego gmachu, którzy na chwilę oderwani od pracy słuchali wspólnych wykonań chóru i posła Cymańskiego.

Z Tadeuszem CymańskimWracając z europejskiego tournee chórzyści z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego odczuwali pełne zadowolenie ze swych dokonań artystycznych, jak również przeżyć turystycznych. Możliwość koncertowania w tak wyjątkowych i pięknych miejscach, w wypełnionych publicznością kościołach, a także gorące reakcje słuchaczy, były źródłem wielkiej satysfakcji dla zespołu. Dowodem na wspaniały odbiór koncertów Chóru WNEiZ jest fakt, iż zdarzyli się na trasie entuzjaści, którzy za zespołem przemierzali wiele kilometrów tylko po to, by znów wysłuchać występu śpiewaków ze Szczecina. Zadowolenie rozśpiewanych ekonomistów wzmacniało również poczucie dobrze wypełnionej misji promowania Miasta Szczecin oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zachęcamy do oglądania zdjęć ze wspomnianego wyjazdu, które znajdziecie w naszej Galerii.

Share