Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego Uniwersytet Szczeciński Miasto Szczecin
FAQs - Rekrutacja

Poniżej prezentujemy listę najczęściej zadawanych pytań przez kandydatów na chórzystów WNEiZ. Oczywiście wraz z wyczerpującymi odpowiedziami. Jeśli jednak nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie lub mimo lektury w dalszym ciągu masz jakiekolwiek wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą niniejszego formularza.

Nabór do Chóru nie jest ograniczony czasowo i trwa przez cały rok akademicki, tj. od października do czerwca. Aby zgłosić się do naszego zespołu wystarczy przyjść na jedną z prób. Można też wcześniej skontaktować się z nami w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości związanych z rekrutacją.

Próby zespołu koncertującego odbywają się w roku akademickim we wtorki i czwartki w godzinach 18:30-20:30 w Auli im. prof. Leona Babińskiego (tzw. Aula Stara) na pierwszym piętrze zabytkowego gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Mickiewicza 64 w Szczecinie). Jeśli jest to konieczne, przed ważnymi występami organizowane są niekiedy dodatkowe próby w siedzibie chóru lub w miejscu koncertu.

Od kandydatów na chórzystów nie jest wymagana wiedza z zakresu teorii muzyki - wszelkie niezbędne umiejętności dotyczące m.in. czytania nut nabywamy podczas prób, w ramach pracy nad utworami. Wówczas poznajemy również fachową terminologię. Chórzystą może więc zostać każdy, kto nie jest pozbawiony słuchu muzycznego, niezależnie od posiadanego doświadczenia związanego ze śpiewem. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie i chęć doskonalenia się w ramach pracy w zespole.

Trzon zespołu stanowią studenci i pracownicy Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz innych ośrodków dydaktycznych w Szczecinie. W naszym chórze śpiewają również osoby niezwiązane z bracią akademicką. Są wśród nich zarówno licealiści, jak i przedstawiciele nieco starszych pokoleń. Różnicy wieku absolutnie jednak nie czuć, wszystkich bowiem łączy wspólna pasja - muzyka i śpiew.

Dla nowych chórzystów przewidziano próby poniedziałkowe, podczas których ćwiczony jest repertuar dobrze znany już członkom zespołu koncertującego. Istotną rolę w nadrabianiu zaległości pełni również osłuchiwanie się z utworami podczas prób z podstawowym składem chóru (wtorki i czwartki). W razie potrzeby, pomocą w opanowaniu materiału służą nauczyciele głosowi (także chórzyści) oraz pozostali, bardziej doświadczeni członkowie zespołu. Nowi chórzyści zwykle doskonale radzą sobie z przyswojeniem repertuaru i bardzo szybko dołączają do składu koncertowego chóru.

W zależności od bieżących potrzeb, plan poszczególnych prób może się znacząco różnić. Standardowe spotkanie rozpoczyna się jednak od wspólnego, ok. 20-minutowego rozśpiewania, prowadzonego przez specjalistę od emisji głosu. Następnie każda z grup głosowych (sopran, alt, tenor, bas) przez ok. godzinę ćwiczy repertuar indywidualnie wraz ze swoim opiekunem. Ostatnia część próby polega na złożeniu wybranych utworów przez wszystkie głosy pod okiem dyrygenta zespołu. W czasie każdej z prób mają również miejsce indywidualne (ok. 15-minutowe) zajęcia z emisji głosu.

Od chórzystów nie są pobierane żadne opłaty związane z członkowstwem w zespole. Stroje, nuty i teczki udostępniane są bezpłatnie. Darmowe są również wszelkie obozy szkoleniowe czy wyjazdy krajowe (koncerty, konkursy, festiwale itp.). Również koszty zagranicznych tournee w większej części pokrywane są przez władze uczelni i sponsorów, w niewielkim stopniu obciążając samych chórzystów.

Kilka razy w roku mają miejsce tzw. obozy szkoleniowe, podczas których przez parę dni (zwykle czwartek-niedziela) intensywnie przygotowujemy repertuar na nadchodzący sezon artystyczny. Obozy te odbywają się najczęściej w zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym w Małkocinie (40 km od Szczecina) oraz nad polskim morzem (Międzyzdroje, Trzęsacz, Kołobrzeg). Niezależnie od lokalizacji obozu, chórzystom zapewnione są zawsze doskonałe warunki nie tylko do ciężkiej pracy, ale i wspólnej integracji. Warto wspomnieć, że jeden z ostatnich obozów odbył się w luksusowym SPA "Bielik" w Międzyzdrojach.

Poza satysfakcją, doskonaleniem swoich umiejętności wokalnych, możliwością koncertowania i uczestnictwa w atrakcyjnych wyjazdach, studentom Uniwersytetu Szczecińskiego śpiew w chórze daje możliwość zaistnienia na uczelni (zespół uświetnia wszelkie imprezy wydziałowe i ogólnouniwersyteckie, w których uczestniczą nauczyciele akademiccy, władze US oraz wiele innych znakomitości). Ponadto, zespół dra Buczkowskiego figuruje na liście przedmiotów fakultatywnych (dotyczy WNEiZ i kilku innych wydziałów). Co ważne, wybór "Muzyki" (pod taką nazwą dostępny jest chór) traktowany jest przez dziekanat jako dwa przedmioty tego typu.

Ponadto, sukcesy odnoszone z chórem punktowane są przez uczelnię w kontekście możliwości uzyskania stypendium rektora (dla najlepszych studentów).

Wybór przedmiotu "Muzyka" przez studenta skutkuje wpisaniem go na listę chórzystów. Zaliczenie uzyskiwane jest na podstawie obecności na próbach i zaangażowania w pracę zespołu. Ocena z "Muzyki" zależy wyłącznie od ogólnej postawy studenta, a nie od jego umiejętności śpiewaczych. Do wyboru tegoż przedmiotu zachęcamy wszystkie osoby obdarzone słuchem muzycznym. Uwaga: z racji swojego wymiaru godzinowego (60h), "Muzyka" traktowana jest przez dziekanat jako dwa przedmioty fakultatywne.

Chór intensywnie koncertuje przez cały rok akademicki. Można nas oklaskiwać zarówno w Szczecinie, jak i poza jego granicami. Śpiewaliśmy m.in. dla europarlamentarzystów w ich siedzibach w Brukseli i Strasburgu oraz dla mieszkańców Europy Zachodniej. Każdego roku bierzemy udział w cyklu Koncertów Południowych na Zamku Książąt Pomorskich, a także w misterium kolędowym w szczecińskiej katedrze. Mimo krótkiego stażu zespołu, udało nam się kilkakrotnie wystąpić u boku orkiestry symfonicznej (m.in. w Filharmonii Berlińskiej). Swoim śpiewem uświetniamy również liczne uroczystości US.

W repertuarze zespołu można znaleźć zarówno utwory sakralne (w tym polskie i zagraniczne kolędy oraz pastorałki), jak i świeckie, stricte rozrywkowe kompozycje (m.in. przeboje XX-lecia międzywojennego w opracowaniu szczecińskiego twórcy Marka Jasińskiego czy nieśmiertelne hity Elvisa Presley'a). Wykonujemy również wielkie formy wokalno-instrumentalne, takie jak "Msza Nelsońska" Haydna, "Msza Koronacyjna" Mozarta czy "Dixit Dominus" Händela. Szczegóły dotyczące repertuaru Chóru WNEiZ dostępne są tutaj.